Pe ce loc se va clasa FC Vaslui la sfarsitul acestui sezon?
Statistica

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Main » 2008 » July » 26 » Calificarea în Cupa UEFA se joacã astãzi pe stadionul „Municipal”.
Calificarea în Cupa UEFA se joacã astãzi pe stadionul „Municipal”.
09.32.59

„Galben-verzii” trebuie sã învingã cu cel putin 1-0, pentru a câstiga finala Cupei Intertoto, în cazul nefericit în care azerii vor reusi sã înscrie, elevii lui Hizo fiind obligati sã câstige meciul la un avantaj de douã goluri.

Trupa lui Viorel Hizo va sustine astãzi cel mai important examen din istoria clubului. „Galben-verzii” vor da piept cu azerii de la Neftchi Baku într-un meci care va începe de la orele 20.30 si va conta pentru returul finalei din Cupa Intertoto. În tur, FC Vaslui a pierdut la limitã, cu 2-1, dupã ce a practicat un joc bun. Dupã, azerii au început în fortã si au deschis scorul în minutul 27, vasluienii au replicat dupã numai douã minute, egalând prin Stanislav Ghencev, care a trimis de la aproximativ 30 de metri în viclu portii lui Micovic. Dupã golul înscris de mijlocasul bulgar, „galben-verzii” au condus ostilitãtile si puteau sã preia conducerea pe tabela de marcaj prin Ljubinkovic, Cânu si Burdujan, însã sansa a fost de partea azerilor. Spre finalul meciului Bãlace a primit al doilea cartonas galben, lãsându-si jucãtorii în inferioritate numericã, fortându-l pe Viorel Hizo sã improvizeze. Azerii au speculat golul lãsat în teren de eleminarea lui Bãlace si cu 5 minute înaintea ultimului fluier al centralului au reusit sã înscrie, preluând conducerea pe tabela de marcaj. Totusi, în urma acestui rezultat, FC Vaslui îsi pãstreazã sansele la calificarea în Cupa UEFA, gratie golului înscris de Ghencev. La scorul de 1-0, vasluienii vor câstiga finala Cupei Intertoto, dar dacã azerii vor reusi sã înscrie, elevii lui Hizo vor trebui sã câstige meciul la un avantaj de douã goluri. Meciul va merge în prelungiri, dacã la finalul celor 90 de minute tabela de marcaj va arãta 2-1 pentru FC Vaslui. Se pare cã pentru aceastã partidã, antrenorul „galben-verzilor” va alinia acelasi „11” ca la Baku, exceptie fãcând doar înlocuirea lui Silviu Bãlace cu Hugo Luz si a lui Ousmane N’Doye cu Adrian Gheorghiu. De partea cealaltã, Anatoliy Demyanenko nu va putea folosi trei dintre jucãtorii de bazã, care au fost avertizati în partida tur. Este vorba despre Aleksandr Chertoganov, Volodimir Olefir si Rashad A. Sadygov, ultimul fiind chiar cel care a înscris golul de 2-1 în partida de la Baku. Desi suporterii vasluieni se plâng cã preturile stabilite de conducerea clubului pentru bilete sunt cam mari, totusi se pare cã vasluienii vor fi prezenti în numãr mare la meci, fiind posibil ca prima partidã a „galben-verzilor” într-o competitie europeanã sã se joace cu stadionul plin. Dacã membrii galeriei anuntã cã vor face spectacol în partida de astazi si îsi vor încuraja favoritii pe toatã durata celor 90 de minute, de partea cealaltã azerii vor fi încurajati de un grup de aproximativ 15 fani.

Views: 418 | Added by: Admin | Rating: 0.0/0 |