Pe ce loc se va clasa FC Vaslui la sfarsitul acestui sezon?

Users: 0
Main » 2008 » August » 4 » Vasluienii au punctaj maxim după primele două etape
Vasluienii au punctaj maxim după primele două etape
11.02.39

O aglomerare de jucători în zona centrală, un vârf izolat între fundaşii adverşi şi o tactică la aşteptare. Aceasta a opus Ionuţ Popa unei echipe care venea cu un moral excelent după victoria împotriva Stelei. De partea cealaltă, Vasluiul a arătat, cel puţin în prima jumătate, o organizare superioară, un joc mai eficient şi ocazii mai clare. Totuşi, cineva a avut o „sclipire”. Mai mult împotriva cursului jocului, Dominik Bersnjak a marcat din lovitură liberă şi a adus entuziasm în rândurile suporterilor ieşeni prezenţi... lângă stadion. Lucrurile au intrat în normal după cinci minute, când Mike Temwanjera a acceptat invitaţia apărării ieşene de a marca şi restabili egalitatea.

Ljubinkovic a marcat din nou

Oaspeţii au apăsat uşor-uşor pe acceleraţie, iar Gabriel Cânu a liniştit apele înainte de pauză, marcând cu capul după o ieşire nefericită a lui Cristi Brăneţ. Marko Ljubinkovic a adus zâmbetul pe faţa încrâncenatului Viorel Hizo, fâcând 3-1 şi, spre surprinderea tuturor, Ionuţ Popa a forţat aruncându-şi în atac toţi jucătorii cu profil ofensiv. Alb-albaştrii s-au zbătut însă în zadar între liniile adverse, nereuşind nicio clipă să alunge impresia unei echipe neputincioase în faţa unei grupări superioare.

Nemulţumit de Gheorghiu!

Introdus în ultimele zece minute ale meciului, vasluianul Gheorghiu şi-a atras admonestări din partea finanţatorului Adrian Porumboiu. Acesta i-a strigat în repetate rânduri, ”să intre în joc”, fiind nemulţumit de lejeritatea cu care a tratat partida. Titular în sezonul trecut, Gheorghiu şi-a pierdut locul de când a venit la echipă Viorel Hizo, el fiind acuzat de lipsă de seriozitate în pregătire.

"Nu mi-a placut deloc că am jucat fără spectatori. Ne-am impus mai uşor decât ne-am aşteptat"