Pe ce loc se va clasa FC Vaslui la sfarsitul acestui sezon?
Statistica

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Main » 2008 » August » 29 » FC Vaslui s-au distrat cu adversarii de la Ljepaja pe teren propriu
FC Vaslui s-au distrat cu adversarii de la Ljepaja pe teren propriu
23.41.23

Elevii lui Hizo nu au fost nevoiţi să transpire prea mult pentru a-l lăsa pe Adrian Porumboiu fără banii promişi pentru calificare în buzunare.

Dacă la Liepaja lipsa de clarviziune din avanposturi i-a împiedicat pe vasluieni să stea liniştiţi în cea de-a doua repriză, lucrurile au stat cu totul altfel când Burdujan şi Temwanjera s-au văzut pe teren în faţa propriilor suporteri.

Astfel, abia au reuşit letonii să se dezmeticească, şi tabela arăta deja 2-0 în favoarea gazdelor, Burdujan şi Cânu transformând cele două ocazii de care au avut parte.

Cu Liepaja având nevoie de nu mai puţin de 4 goluri pentru a merge mai departe, vasluienii au temporizat disputa la mijlocul terenului, păstrând posesia balonului şi având parte în continuare de cele mai mari ocazii.

Cel mai bun jucător de pe teren din prima repriză, Ousmane N' Doye, a decis în minutul 30 să liniştească şi mai mult apele pe Municipalul vasluian şi a luat o acţiune pe cont propriu, încheind definitiv socotelile cu turul doi preliminar al Cupei UEFA.

Cea de-a doua jumătate a partidei a decurs tot într-un sens, finalul partidei găsind Vasluiul tot în ofensivă, cu gândul la următorul adversar european.
Ferreira a înscris şi de golul de onoare în minutul 86, pe fondul stării de euforie a moldovenilor.

Momente cheie:

min.5: Lucian Burdujan deschide scorul cu o lovitură de cap de la 14 metri după o centrare a lui Genchev
min.7: Gabriel Cânu marchează din 3 metri pentru 2-0 după o fază trasă la indigo după cea de la primul gol
min.30: Ndoye îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor după un şut sec din poziţie centrală de la 14 metri de poarta letonă
min.86: Ferreira înscrie golul de onoare