Pe ce loc se va clasa FC Vaslui la sfarsitul acestui sezon?

Users: 0
Main » 2008 » September » 17 » Smicer vrea sã învingã Vasluiul
Smicer vrea sã învingã Vasluiul
10.01.49

Vladimir Smicer, jucãtorul care a câstigat Liga Campionilor cu Liverpool ar putea fi titular în meciul de joi. Desi are 35 de ani, Smicer vrea sã învingã Vasluiul asa cum au fost învinsi de Fiorentina.

Dupã o pauzã de 12 ani, Slavia a reusit sã câstige campionatul Cehiei si datoritã experientei lui Vladimir Smicer. Acesta si-a început cariera de fotbalist în 1992, la Slavia, de unde a fost transferat în 1996 la Lens, iar dupã trei ani a plecat la Liverpool. Înainte sã se întoarcã la Slavia, dupã 11 ani, a mai evoluat doi ani la Bordeaux. Smicer este unul dintre cei mai buni jucãtori ai Slaviei, care are 81 de selectii la reprezentativa Cehiei, unde a marcat 27 de goluri. Printre performantele acestuia se numãrã si câstigarea Ligii Campionilor, cu Liverpool în 2005. Dupã ce a fost accidentat în acest început de campionat, acesta a intrat în minutul 79 al meciului cu Jablonec, câstigat cu 2-0 si ar putea fi folosit titular în meciul de joi. Acesta e de pãrere cã FC Vaslui va fi un adversar puternic, care le va pune probleme. „Chiar dacã nu-i stim nimic de ei, sã ajungi în cupele europene, e ceva. Am auzit cã sunt tehnici, rapizi si au un stil de joc agresiv. Pentru noi este foarte important sã accedem în grupele UEFA. Ar trebui sã luãm lectii de la Fiorentina si sã învingem acasã cu 2-0 si apoi sã pãstrãm avantajul luat în meciul tur. Cam asta mi-as dori de la meciul de joi, sã batem cu 2-0” a declarat Vladimir Smicer, fotbalistul ceh, care s-a retras de la nationala Cehiei, înainte de Euro 2008.

Views: 365 | Added by: Admin | Rating: 0.0/0 |