Pe ce loc se va clasa FC Vaslui la sfarsitul acestui sezon?

Users: 0
Main » 2008 » September » 19 » Slavia Praga - FC Vaslui 0-0
Slavia Praga - FC Vaslui 0-0
23.07.14

Vasluiul lui Hizo a reuşit mai mult decât Steaua lui Hagi. La un an distanţă, şi într-o altă competiţie, campioana Cehiei, Slavia, a dat piept cu o nouă echipă românească. Nu a mai fost Steaua, în detrimentul căreia Slavia s-a calificat mai departe în UEFA, după ce a obţinut locul 3 în grupa Ligii, ci Vasluiul lui Porumboiu. La final, echiap lui Hiză a scos un rezultat alb, 0-0, spre deosebire de Steaua, care., la primul meci al lui Hagi pe banca roş-albaştrilor, s-a întors învinsă de la Praga, 2-1.

Prima surpriză în partida de la Praga a furnizat-o Hizo, antrenorul echipei vasluiene algând să-l lase pe Aliuţă doar pe banca de rezerve. Slavia a început în forţă, iar primul şut spre poarta lui Kuciak a venit în primele secunde ale partidei.

Cehii intră tare, iar Ljubinkovic şi Buhuş simt pe pielea lor intrările dure ale elevilor lui Jarolim. Deşi înaintea partidei visau la un scor fluviu, cehii au trebuit să se mulţumească doar cu remiza până la pauză. Fosta adversară a Stelei anul trecut în grupele Ligii a controlat prima repriză, însă cu toate acestea cele mai mari ocazii au aparţinut echipei noastre. Ghencev a trimis o torpilă de la 30 de metri, care a lovit bara din dreapta a lui Vaniak, iar Gheorgiu s-a aflat şi el aproape de gol, după o lovitură liberă executată de N'Doye. Moldovenii au intrat la pauză cu un scor alb, scor care avea să fie şi cel final.

Repriza a doua a fost în totalitate a cehilor, care au avut câteva ocazii importante de a deschide scorul, dar s-au opus ori bara, ori portarul Kuciak, aflat într-o formă de zile mari. Dominaţia cehilor a fost observată în sfârşit şi de Hizo, care l-a trimis pe gazon pe Aliuţă, însă abia spre finalul partidei, în minutul 77. După intrarea internaţionalului român, jocul s-a mai schimbat, iar vasluienii au reuşit şi ei să mai ţină de minge. Jarolim încearcă imposibilul şi-l aruncă în teren şi pe galonatul veteran Smicer, în minutul 88, însă nimic nu se mai întâmplă.

Scor final Slavia - FC Vaslui 0-0, iar echipa lui Porumboiu poate privi cu speranţă returul de peste două săptămâni.

Views: 368 | Added by: Admin | Rating: 0.0/0 |